Ultimatum van KNSB aan Nike
Door GERARD DEN ELT
HEERENVEEN - De KNSB sommeert het sportmerk Nike om zo snel mogelijk nieuwe ‘oude’ schaatspakken te leveren. De schaatsbond eist naleving van het contract en eist dat de pakken in het gebruikelijke rood-wit-blauw wordt geleverd, zoals in het contract tussen de KNSB en hoofdsponsor is afgesproken.
De schaatsbond heeft zaterdag in samenspraak met de merkenteams en Aegon besloten Nike aan het contract te houden. Als dat niet gebeurt, kan dat tot een breuk leiden wegens wanprestatie van de zijde van Nike.
Tot ergernis van hoofdsponsor Aegon worden de nieuwste pakken namelijk niet in de nationale kleuren geleverd, maar overheerst het zwart en grijs. Aegon heeft zelfs gedreigd het contract met de KNSB op te zeggen indien de nationale kleuren niet terugkeren in het nieuwe schaatspak.
Volgens KNSB-bestuurslid Tjaart Kloosterboer voldoet het nieuwe pak ook om andere redenen niet. Daarbij gaat het niet alleen om de kleurstelling, maar ook om de pasvorm. Veel schaatsers kunnen er niet mee uit de voeten, zo is ook tijdens de NK afstanden in Thialf gebleken.
,,Het nieuwe pak is voor velen te klein, soms zitten de naden verkeerd bij bepaalde spiergroepen. Het gevoel van de rijders is ook niet gelijk. Er is dus sprake van niet-gelijke omstandigheden en dan kan niet,’’ aldus Kloosterboer.
Hij wil nog niet aansturen op een breuk met Nike, omdat het merk goed is in sporttechnische innovaties en mogelijk nog met verbeteringen komt. Daar wil de schaatsbond eventueel van kunnen profiteren.
Daarom eist de KNSB levering van de oude pakken, die Nike niet meer zegt te kunnen leveren. Tot en met de EK allround in Thialf heeft de schaatsbond voldoende schaatspakken op voorraad. Daarna wordt de zaak precair.
Hoofdsponsor Aegon kan voorlopig leven met de tussenoplossing. Het concern dreigde zaterdag eenzijdig het contract met de KNSB op te zeggen, indien de schaatsers komend seizoen niet met de herkenbare rood-wit-blauwe pakken rijden.
Het verzekeringsconcern laat er geen misverstand over bestaan dat het contract ter waarde van zeven miljoen euro niet kan worden nagekomen als de afgesproken kleurstelling deze winter niet zichtbaar is op de internationale ijsbanen.
In het beste geval zou Aegon bereid tegen een sterk verlaagd contract hoofdsponsor van de KNSB te blijven. Dat zou echter de schaatsbond meteen in financiële moeilijkheden brengen.
,,Ik heb het idee dat de ernst van dit probleem onvoldoende serieus wordt genomen,’’ aldus Driessen. ,,Het rood-wit-blauw is ons nationale symbool en het is bijzonder merkwaardig dat een wereldmerk als Nike ons een pak in die kleuren niet kan leveren. Het is alsof je een blauwe auto wilt hebben en je een kanariegele geleverd krijgt. Dat accepteer je toch ook niet?’’
De Aegon heeft de kleurstelling wel in het contract met de KNSB laten opnemen, maar de schaatsbond heeft die eis vervolgens niet laten opnemen in het contract met Nike. Een brief van Driessen aan het hoofdkantoor van de multinational heeft geen resultaat gehad. ,,Het was een antwoord van: ‘Take it or leave it’.’’
Het merk heeft al twee eerdere versies van het schaatspak niet naar tevredenheid van de schaatsers geleverd. Er waren veel klachten over de pasvorm. Ook nu kwamen de schaatspakken slechts enkele dagen voor het begin van de NK afstanden beschikbaar. Wereldkampioen Sven Kramer liet er geen misverstand over bestaan dat het pak hem slecht zit en dat hij er niet in wil schaatsen.
Volgens Driessen zou het een goed idee zijn om voortaan niet verder te gaan met Nike. ,,Dat merk ontwikkelt pakken en levert het tenslotte aan al onze concurrenten, zoals de Amerikanen, de Noren en de Italianen. Waarom ontwikkelen we als Nederlanders met een merk als Craft niet onze eigen pakken?’’
Daarop maakte de schaatsbond bekend Nike onder druk te zetten om tot een oplossing te komen.