Dat laaglandbanen vs. hooglandbanen altijd. Het is niet zo dat elke laaglandbaan even snel is, vergelijk Thialf maar eens met Minsk of Erfurt. De Russen hebben hierin altijd een nadeel, want die hebben vorig jaar niet mogen rijden op de OS in Gangneung, waar toch redelijk wat laagland-PR's werden gereden. Daarnaast rijdenNederlanders relatief vaak in het toch wel snellere Thialf, dus die hebben ook snellere laaglandtijden. Stel je dat je iedereen op een seconde of 6 zet in Tomaszow of Obihiro, dan is je beste laaglandtijd nog steeds maar zo-zo. Laat staan als je een keer verwoestend uithaalt tijdens een race op een buitenbaan, daar heb je voor je PR-statistieken al helemaal niets aan. Het is veel redelijker om te kijken naar de prestaties tov andere schaatsers in eerdere wedstrijden, dan naar de tijden an sich.
Een Roemjantsev was vorig jaar al 2e bij de 5000m op het EK en heeft al meerdere wereldbekermedailles gewonnen. Dat hij wat harder rijdt dan vorig jaar (doet hij dat uberhaupt echt?) is dan niet echt een verrassing. Zijn eindtijd was afgelopen weekend vergelijkbaar met die van de 36-jarige Douwe de Vries. Plausibel? Meer dan.
Semerikov, die overigens maar een jaartje ouder is dan Roest, reed vorig jaar in Erfurt een tijd vergelijkbaar met die van Roest, reed bij de WB-finale naar de vierde plek en reed op het WK Allround even hard als Roest. Megavreemd dat deze jongen dit jaar een paar tienden harder kan rijden dan Patrick Roest.
Trofimov is zelfs van hetzelfde bouwjaar als Roest. Als Roest van 6.15 naar 6.08 mag verbeteren in 1 race, dan mag Trofimov toch ook wel van 6.21 naar 6.14 verbeteren gedurende een half seizoen?
Het is ook bizar dat zovelen de tijden van Roest, na 1 WCKT, direct al als vanzelfsprekend zijn gaan beschouwen (ondanks dat hij daar dus 6 seconde onder zijn snelste laaglandtijd reed), zelfs in die mate dat iedereen die bij hem in de buurt komt automatisch gewantrouwd moet worden (zie Semerikov), danwel dat het ligt aan de omstandigheden in Roest zijn nadeel (zie Tomakomai).
Dan over de vergelijking Roest-Kramer, die tot voor het WCKT slechts heel zelden gemaakt werd en nu opeens als 'zo werd het altijd al gezien' wordt gepresenteerd. Roest lijkt echt totaal niet op Kramer. Het zijn volkomen andere schaatsers. Kramer is veel meer een stayer, waarbij de 5000m zijn beste afstand is. Als hij goed is, is zijn 10km ook fenomenaal en op zijn tijd kan hij ook een hele goede 1500m rijden. Roest daarentegen, heeft veel meer snelheid en rijdt lijkt me het beste op de 3000m. Is hij goed, dan is zijn 5000m fenomenaal, zijn 10 kan ook goed zijn (hebben we gezien) en zijn 1500 is ook altijd meer dan prima.
Echter, de 5000m komt bij Roest bij lange na niet zo vanzelfsprekend als bij Kramer. In de jaren tussen de Olympische Spelen van Turijn en Vancouver won Kramer op 1-na alle wereldbekers over de 5km waar hij aan meedeed. Dat is dus ongeacht wind tegen, ijscondities, open deuren, lotingen. Roest heeft nu, in deze nieuwe cyclus, 3 5000m's gereden en hij heeft er slechts 1 gewonnen en dus al 2 verloren. Meer dan Kramer in de jaren 2007-2010...