Ik wil toch even iets kwijt over Duosport 'versus' schaatsclubs:
Zelf ben ik begonnen met schaatsen door een schaatscursus in Rotterdam. Daar was een trainer die vooral als doel had zijn enthousiasme voor het schaatsen over te brengen, en nou dat is gelukt hoor. Anders had ik hier in ieder geval niet gezeten.
Duosport is een mooie, laagdrempelige manier om bekend te raken met de schaatstechniek. Ik ben niet zo heel erg op de hoogte van de pakketten op alle banen, maar in Rotterdam kun je voor een redelijke prijs 10 lessen af kunt nemen. De instructeurs krijgen daaruit ook maar een geringe onkostenvergoeding, dat ligt nog onder de € 15,- per les dus daarmee heb je je benzine er wel uit maar maak je de keuze niet om het voor het geld te doen. Het zijn enthousiaste mensen die je graag beter leren schaatsen net zoals de trainers op een schaatsclub.
Er wordt gebruik gemaakt van een doordachte benadering door de schaatstechniek op te knippen in verschillende onderdelen:
Rechte eind:
Ritme, Bijhaal, Timing, Gewichtsverplaatsing, Houding, Balans, Plaatsing en Afzet
Bocht:
Balans, plaatsing, houding, afzet, ritme
Daarnaast wordt per thema ook nog eens een onderscheid gemaakt tussen beginners, middengroep en gevorderd. Daarbij is de snelheid onder de gevorderden niet zo heel hoog, en moeten beginners nog leren overstappen.
Een instructeur bouwt zijn les om één of twee van deze thema's, doorloopt alle onderwerpen en zal weer van vooraf aan beginnen omdat vervolgens weer aan alles geschaafd moet worden. Wat dat betreft doorloop je een opwaartse spiraal. Het ene thema krijgt natuurlijk wat meer aandacht dan het andere en ook vroeg de instructeur ons waar we aan wilden werken wat je vervolgens wel terug zag in de lessen.
Maar de beperking van Duosport is dat het alleen is weggelegd voor schaatsers die lekker een keertje in de week willen schaatsen en dat willen doen in de vorm van training en aan de hand van oefeningen om beter te worden. Duosport is voor mensen die het leuk vinden om te schaatsen, een schaatsclub voor mensen die ambitie hebben (excuses als ik iemand beledig). Het niveau van de schaatsers ligt bij een club gewoon vele malen hoger en de trainingsgenoten hebben meer verstand van schaatsen.
Ik vind het makkelijk om kritisch te zijn in de zin van een schaatsclub bevalt mij veel beter. Ik denk dat schaatsclubs in mindere mate een opstap bieden voor echt beginnende schaatsers en Duosport doet dat wel. Wat mij betreft ook op een prima wijze. Vervolgens, als je enthousiast bent voor het schaatsen en de basis lekker onder knie hebt, kun je beter naar een schaatsclub.
Wat mij betreft zijn Duosport en schaatsclubs vooral complementair. Als je uit Duosport bent gegroeid, kom je onderaan binnen in de schaatsclub. Er is een zeker niveau waarvoor Duosport beter is dan een schaatsclub, en een niveau waarop een schaatsclub beter past. De vraag is dus niet of Duosport beter is dan een schaatsclub, maar meer wanneer je de stap kunt maken.