Wedstrijden februari 2026

Komend weekend het WK junioren. De entry-list is er inmiddels. De gedoodverfde kampioene bij de vrouwen, Angel Daleman, doet niet mee. Bij de mannen doet Finn Sonnekalb wel mee. Maar of hij voor de allround-titel kan gaan.....

De deelnemende landen hebben kruisjes neergezet bij de afstanden waar ze de ingeschreven schaatser op willen laten starten. En zoals gebruikelijk staan er weer een heleboel kruisjes verkeerd. De Belgen hebben bijvoorbeeld Vermeersch overal als substitute aangemeld. En, o, zijn er limiettijden voor een bepaalde afstand? Blijkbaar volkomen onbekend bij sommige landen.
Ik zag nog wel iets raars. Bij de limiettijden staat dat je voor deelname aan de 5000 meter een limiettijd op de 3000 meter moet hebben gereden. Nu kan ik me daar iets bij voorstellen, junioren rijden immers niet zo vaak een 5000 meter. Alleen de junioren die inmiddels wereldbekers bij de senioren rijden, doen vrijwel nooit meer een 3000 meter. Finn Sonnekalb heeft de afgelopen 2 jaar geen 3000 meter meer gereden en zou dus volgens de regels niet mogen starten op de 5000 meter. En dus ook geen allround-kampioen kunnen worden.
En nog vreemder is dat de junioren-wereldrecordhouder op de 5000 meter, Hanbin Liu, ook niet mag starten op die 5000 meter, want die heeft ook geen 3000 meter gereden. Ik mag hopen dat de ISU hier een oogje toeknijpt.

Zijn de regels nu anders dan vorig seizoen dan? Want vorig seizoen werd Sonnekalb allround kampioen. Terwijl hij dus geen 3000 tijd had staan.
 
Zijn de regels nu anders dan vorig seizoen dan? Want vorig seizoen werd Sonnekalb allround kampioen. Terwijl hij dus geen 3000 tijd had staan.

Ja, hiervoor kon je ook met een 5000-metertijd je kwalificeren. Bovendien gelden tijden van de afgelopen 2 seizoenen. Sonnekalb had wel een 3000 meter staan in 2023-2024.
 
Ja, hiervoor kon je ook met een 5000-metertijd je kwalificeren. Bovendien gelden tijden van de afgelopen 2 seizoenen. Sonnekalb had wel een 3000 meter staan in 2023-2024.

Interessant! Nou ja dan lijkt het mij dat hij dus niet mee mag doen voor de allround titel. Lijkt mij gek dat ze ineens de regels gaan buigen. Maar ook gek waarom Sonnekalb dan wel mee doet. Individuele titels zijn leuk, maar de allround titel heeft toch de stature.
 
Intussen zijn de 500 meters verreden met 2 interessante podia:

1. K. Shumekova (38,48) - 2. Snelgrove (38.78) - Dabrowska (38,96)
Okuaki en Sasabuchi uit Japan zitten er een paar honderdsten achter en dan is het gat naar de rest zeer groot.

1. Sonnekalb (35,13) - Klevstuen (35,55) - Zhou (35,59)
Hier is het gat naar de rest direct zeer groot.

Sonnekalb wint dus met grote voorsprong, op een afstand die hem niet per se het beste ligt. Klevtsuen wint met zijn zilver als eerste Noorse jongen een afstandsmedaille op de 500 sinds Christoffer Fagerli Rukke in 2007.

Bij de meisjes is Shumekova de eerste Kazachse winnares sinds Ajdova in 2010. Bijzonderder is nog de medaille van Snelgrove. De eerste medaille voor een Canadese sinds Lamarche in 2017 op de 1000 en de eerste Canadese medaille op de 500 sinds Rempel in 2004.
 
De 1.56,06 van Shumekova mag er ook best zijn. Mooi duel met Rosner die 1.56,36 noteert. Rosner reed een geweldige tussenronde van 29,6, maar bekoopt dat met 1,6 sec verval in de slotronde. Shumekova houdt haar verval in de laatste ronde (optimaal profiterend van de loting) beperkt tot slechts 0,5 sec (28,8 - 30,2 - 30,7). Tactisch slim gereden, al moet je het ook uit kunnen voeren.
 
Er is echt heel erg hard gereden op de 1500 meter in Inzell. Drie jaar geleden was het WK junioren ook in Inzell, en het verschil is gigantisch.

Plek 1: 1:56.06 om 1:58.81
Plek 10: 2:00.06 om 2:03.47
Plek 25: 2:03.95 om 2:07.84

Dat is gewoon meer dan een punt sneller in de breedte dan drie jaar geleden, en ook de winnende tijd bijna een punt sneller. Dat zal gedeeltelijk zijn omdat de baan zelf sneller is, maar dat lijkt me echt geen hele punt verschil. Het niveau is dus ook een stuk hoger dan drie jaar geleden.
 
Sonnekalb domineert op de 1500m en rijdt 1:44.86 als winnende tijd. Taiga Sasaki rijdt wat langzamer dan vorige week en Thijs Wiersma slaat de 1:48 én 1:47 over en rijdt nu 1:46.36. Die had geen modderfiguur geslagen op het NK allround, zeg maar.

Klevstuen wordt hier 7e op de 1500m langebaan en werd vorig jaar 4e op het WK junioren 1500 meter op de shorttrackbaan. Een multitalent dus, en dat is in Noorwegen zeldzaam. Dit jaar ging zijn WK junioren shorttrack trouwens minder.

Hij is niet de enige die die combi maakt, want kijk eens wie er allemaal nog meer shorttrack en langebaan combineren. Voor het gemak kort ik WK junioren even af tot WKJ.
- Ayano Sekiguchi. 🥇 🥉 WKJ 2026 shorttrack, 🥉 WKJ 2026 1500m langebaan, 🥈 🥉 WKJ 2025 langebaan.
- Hanna Mazur. 5e op de relay bij het WKJ 2026 bij shorttrack, 10e WKJ 2026 500m langebaan, 🥇 🥈 🥈 🥉 🥉 op het WKJ 2025 langebaan.
- Taiga Sasaki. 🥇🥈 🥉 op het WKJ 2026 shorttrack, 🥈 WKJ 2026 1500m langebaan, 🥇 🥈 op het WKJ 2025 langebaan.
- Yuta Fuchigami. 🥈🥉 WKJ 2026 shorttrack, 5e WKJ 2026 1500m langebaan, 🥇 🥉 op het WKJ 2024 langebaan.
- Eirik Andersen. B-finale relay WKJ 2026 shorttrack gehaald, 9e op WKJ 2026 1500m langebaan.


Schermafbeelding 2026-02-27 om 18.21.50.png
 
Ik heb de rit van Sonnekalb maar eens echt gekeken ipv alleen maar naar de rondetijden te kijken en het valt mij op dat hij zijn arm extreem vroeg op rug legt voor de rechte einden. Hier, voordat hij goed en wel de bocht uit is, doet ie hem al op de rug. Dit ziet eruit alsof hij ook de bochten zo doet, maar dat is dus niet zo.

1772268983388.png
 
Bij de Neo's wordt Kazachstan 1, 2, en 3 met Inessa Shumekova, Vazhenina, en Dauranova alledrie onder de 1:18. Shumekova gaat gewoon van 1:18.57 naar 1:16.75, een verbetering van bijna twee seconden!

Samen met Kristina Shumekova, Morozova, Golubeva, Silaeva, Ilyachshenko, en Lifatova zijn er dit seizoen al negen Kazachse vrouwen die onder de 1:18 hebben geschaatst. En dat is heel veel, want het vorige record was slechts vijf, van de afgelopen twee seizoenen.
En hier is nummer tien!

1772271748396.png
 
6 nationaliteiten bij de eerste 6. En mocht de hierboven genoemde Belodova nou naar de 1.18,00 gaan, dan stonden er zelfs 7 nationaliteiten bij de eerste 7.

Shumekova naar haar 3e gouden medaille en dus ook richting de allround titel. Grote klasse!
 
Er rijden nu 27 vrouwen op het WK junioren onder de 1:20. Drie jaar geleden bij het WK junioren op dezelfde baan reed de nummer 27 nog 1:22.79. Wat een enorme niveau-ontwikkeling!
 
Er rijden nu 27 vrouwen op het WK junioren onder de 1:20. Drie jaar geleden bij het WK junioren op dezelfde baan reed de nummer 27 nog 1:22.79. Wat een enorme niveau-ontwikkeling!
Haha, inderdaad! En dat op de 1000m, misschien wel de afstand met het minste niveau momenteel.. Benieuwd hoe we daar over 4 jaren naar kijken!
 
6 nationaliteiten bij de eerste 6. En mocht de hierboven genoemde Belodova nou naar de 1.18,00 gaan, dan stonden er zelfs 7 nationaliteiten bij de eerste 7.

Shumekova naar haar 3e gouden medaille en dus ook richting de allround titel. Grote klasse!

Nou dat is nog niet zeker, ze schaatst op de 3000 meter tegen Zhien Tai en haar grootste concurrente Jeannine Rosner moet het daarna opnemen tegen Jasmijn Veenhuizen wat een gunste loting is voor de Oostenrijkse, het verschil met Shumekova is 9,78 sec.
Word spannend wie de toekomstige wereldkampioene word bij de junioren.
 
Biij de Duitsers is het nóg beter gesteld! Zij hebben natuurlijk Hofmann en Jasch, maar ook daarachter rijden voldoende neo's en juniores rond! Zij mogen straks 4 plekken gaan vergeven, maar het is druk in de Duitse top! Dit zijn daar de SB's:

3.57 - Hofmann (29, Calgary)
3.58 - Jasch (20, Inzell)
4.01 - Schlörb (22, Calgary)
4.05 - Ehseluns (22, SLC)
4.08 - Schaefer (20, Inzell)
4.10 - Völker (21, Inzell)
4.13 - Meinig (18, Inzell)
Nou, hier mag je er twee aan toevoegen:
4.13 - Sauer (18, Inzell)
4.13 - Göpelt (17, Inzell)

Mooi!

Ah, Meinig gaat nog van 4.13 naar 4.11.
 
Laatst bewerkt:
Thijs Wiersma komt tot 6.17,63 op de 5km. Nog altijd maar 17. Hanbin Liu zal daar nog wel onderduiken (wat gelet op zijn crash 3,5 maand geleden en zijn programma op de Spelen ook heel knap is), maar is ook bijna twee jaartjes ouder. Groots talent, die Wiersma. Als ie maar blijft schaatsen.
 
Back
Top